My Cart

Close

Free standard shipping in EU & UK

Jätkusuutlik mood

Tekstiilitööstus omab väga suurt mõju keskonnale olles üks saastavamaid tööstusharusid kogu maailmas. Selleks, et suudaksime olukorda muuta ehk keskkonnale avalduvat koormust vähendada, peame olema vastutustundlikumad. Me usume, et kogu moeturg peaks rohkem mõtlema sellele kuidas toota keskonda ja ühiskonda säästvamalt. Sellest võiks saada tava, mitte olema erand, sest nii võidaksime me kõik. Muidugi kõik hakkab pihta inimeste informeerimisest, et osataks teha vahet heal ja halval.

JÄTKUSUUTLIK MOOD

Jätkusuutlik või keskonnasõbralik mood viitab moekaubale, mille tootmisprotsessis on ekstra arvesse võetud selle mõju keskkonnale (loodusele, inimestele, loomadele ja tervisele).  Sertifitseeritud orgaanilisest kangast toode on toodetud ja töödeldud vastavalt orgaanilise kauba tootmise standarditele ehk tootmis- ja töötlusprotsessid on üle kontrollitud, et olla kindel vastutustundlikus tegutsemises.  

KiRiVOO kasutatud orgaaniline puuvill ja orgaaniline siid on sertifitseeritud Global Organic Textile Standard poolt, mis on üks laiemalt tuntud orgaaniliste materjalide tootmisprotsesse kontrolliv organisatsioon maailmas.

ORGAANILISED KANGAD

 • Orgaanilised kangad ei sisalda kahjulikke ja mürgiseid kemikaale, mis võivad sisse hingates või läbi naha imbudes põhjustada tervisemureseid (allergiat, nahaärritust, hingamisprobleeme).
 • Orgaanilised kiud on kasvatatud ilma kasutamata kahjulike pestitsiite ja geneetiliselt muudetud organisme, et säästa farme ja keskonda.
 • Orgaanilise tekstiili tehastes on kõrgemal tasemel töötingimused: turvaline ja inimlik töökeskkond, töötajaid koheldakse paremini ja saavad õiglast/väärikat töötasu.
 • Orgaanilise tekstiili tehastes hoitakse silma peal tööloomade heaolul. Näiteks vesi, mida kasutate kanga tootmiseks jōuab ikka loodusesse tagasi, kuid seda tehes veendutakse, et sinna ei satuks koos veega kahjulikke aineid, mis jällegi mōjutaks looduses elavad ning toituvaid loomi.
 • Orgaanilise tekstiili tehastes teevad talumehed lisainvesteeringuid, et kaitsta keskkonda, säilitada mullaviljakus ja bioloogiline mitmekesisus ning kaitsta veevarusid.

KESKONNASÕBRALIKUMAD KANGAD

 • Orgaanilised materjalid: orgaaniline puuvill, orgaaniline siid, orgaaniline vill, orgaaniline linane.
 • Looduslik siid (toorsiid, rahu-siid, tussah siid) on bioloogiliselt lagundatav.
 • Taaskasutatud materjalid: taaskasutatud polüester, taaskasutatud vill jne.
 • Muud materjalid (kanepi-, ja bambuskangas):

Kanep on ökoloogiline materjal, kiirelt kasvav ja vajab vähe vett. Bambus on niisamuti kiiresti kasvav ja väga viljakas taim. Nende materjalide tootmine on võimalik ilma või väheste kemikaalidega, samas kasutatakse vähem pestitsiite ja väetist, mistõttu on need kangad kindlasti keskonnasõbralikum valik kui paljud teised.

MIKS EELISTADA ORGAANILISI KANGAID TAVALISTELE?

KiRiVOO toodete valmistamiseks kasutatud orgaaniline puuvill ja orgaaniline siid on sertifitseeritud Global Organic Textile Standard (GOTS) poolt, mida peetakse juhtivaks orgaanilise kanga protsesside kontrollüksuseks maailmas. See tõendab, et iga tootmisüksus (ketramine, kudumine, värvimine, õmblemine, viimistlemine), mis kanga tootmise käigus läbitakse, on kontrollitud ehk ökoloogilisi ja jätkusuutlikke arendusprotsesse on järgitud.

 1. KiRiVOO orgaaniline siid vastab kõrge kvaliteedi nõuetele:
 • Biodünaamiline põllumajandus Mulberry puudele. Biodünaamiline põllumajandusviis lähtub eelkõige vajadusest maad elavana hoida.
 • Kasvatamisel ei ole kasutatud pestitsiite.
 • Tootmisel ei ole kasutatud ohtlikke kemikaale ega raskemetalli soolasid.
 • Head töötingimused tehastes, ei ole kasutatud lapstööjõudu, 5-päevased töönädalad – kõik see aitab balansseerida kohalikku majandust.
 • Õiglased palgad töötajatele.

KiRiVOO kasutatud siid parem tavalisest siidist ka seetõttu:

 • Siidiusside kvaliteetne toitmine parandab siidi kvaliteeti.
 • Ei sisalda ühtegi kunstliku väetise jääki, pestitsiite ega kasvamist kiirendavaid aineid.
 • Tootmine vastab “kontrollitud bioloogilise tootmise/põllumajanduse” nõuetele (kbT)
 1. KiRiVOO orgaaniline puuvill on valmistatud naturaalsest, taastuvast ja bioloogiliselt langundatavast kiust.

Väidetavalt pihustatakse 25% kogu maailmas kasutusel olevatest putukamürkidest ja 10% pestitsiitidest puuvillale ning osa nendest ainetest mürgitavad elusloodust, jõgesid, loomi ja inimesi (Soil Association, Environmental Justice Foundation and Ethical Fashion Forum).

1-3% põllumajandustöötajatest maailmas kannatavad pestitsiitide kasutamisest tulenenud mürgituse all. Kõik kasutusel olevaid pestitsiite peaks vaatlema potentsiaalse ohuna inimtervisele (FAO, UNEP and WHO “Childhood Pesticide Poisoning, 2000-2004”).

Tavakasutuses olev puuvill on maailma kõige saastavam ja pestitsiitide rohkem põllusaak (Green Choices). Maailmapanga (World Bank) hinnangul võib peaegu 20% globaalse vee saastatusest tuleneda tekstiili värvimisest (Sustainable Communication).

Lisaks eeldatavalt on 30% maailmas toodetud puuvillast geneetiliselt muundatud (GM), mis omab potentsiaalset ohtu inimeste tervisele ja elusloodusele (Soil Association and Environmental Justice Foundation). GM ehk geneetiline manipulatsioon on orgaanilises tootmisesüsteemis keelatud.

Videoklipp "Miks eelistada orgaanilist kangast?" 

Kasutatud kirjandus: Soil Association, ISCEthical Fashion Forum, EJF, Sustainable Angle